Istnieje kilka rodzajów opakowań, których wybór zależy od wielu czynników — w tym od ilości i wielkości roślin, odległości transportu i warunków ekspozycji. Co mamy do dyspozycji?

Opakowania kartonowe

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które pozwala skutecznie zabezpieczyć kwiaty doniczkowe. Opakowania kartonowe sprawdzają się zwłaszcza podczas transportu, gdzie rośliny narażone są na uszkodzenia, wstrząsy i inne uciążliwe czynniki związane z przewozem. Niewielki koszt tego rodzaju pudełek sprawia, że są również wykorzystywane w czasie ekspozycji na otwartym powietrzu, gdyż chronią one rośliny przed nadmiernym światłem słonecznym i wiatrem, dbając o ich piękny, nienaganny wygląd.

Rękawy

Innym praktycznym akcesorium są rękawy, które służą w bezpiecznym pakowaniu bukietów i roślin doniczkowych. Stanowią one dodatkową warstwę ochronną dla delikatnych liści, kwiatów i pędów, chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. w czasie transportu czy przemieszczania się po zewnętrznej ekspozycji. To również solidna bariera pomiędzy rośliną a ewentualnymi szkodnikami lub chorobami, co zapobiega infekcjom. Co więcej, rękawy mogą pomóc w utrzymaniu czystości wokół roślin, ograniczając rozsypywanie się ziemi lub liści na ziemię.

Paletki

Ostatnią proponowaną przez nas pozycją są paletki transportowe, które również nadają się do pakowania roślin doniczkowych. Są to specjalne zaprojektowane podstawki z wytrzymałej folii PET, które ułatwiają przygotowanie i zabezpieczenie kwiatów na czas transportu i późniejszej ekspozycji. Paletki warto wybrać zwłaszcza wtedy, kiedy do czynienia mamy ze znaczną ilością roślin, np. w centrach czy gospodarstwach ogrodniczych.

Co ostatecznie wybrać?

Podsumowując, pudełka kartonowe dają nam pewność, że kwiaty pozostaną bezpieczne i stabilne, jednak najlepiej sprawdzą się przy mniejszych gatunkach. Z kolei do większych stosujmy paletki, które zapewniają najefektywniejsze przenoszenie i przechowywanie podczas transportu. Elastyczność rękawów polecamy wykorzystać przy różnych rozmiarowo roślinach, zwłaszcza w przypadku delikatnych kwiatów o długich pędach.